Розвінчані міфи-2, або Чого вартий рейдерський бруд у вікна Торгово-промислової палати України

Отже, продовжуємо «фільтрувати» нечуваний інформаційний бруд, що ллється зливою у вікна Торгово-промислової палати України. Та треба дещо нагадати нашим читачам. У матеріалі «Дейдей-юре» ми розповіли про таку собі відповідь народного депутату України Євгена Дейдея вустами прес-секретаря «Народного фронту» на наш журналістський запит. Як виявилося, неприховані погрози на адресу ТПП та її президента Геннадія Чижикова, які пролунали з вуст молодого нардепа, учасника АТО на брифінгу в парламенті перед Новим роком, то усього лише «братня» підтримка колегою Дейдеєм нардепа Ірини Суслової. А Суслова, мовляв, і представить докази злочинів особисто Чижикова та ТПП під його крилом проти оновленої Української держави.

В першій частині «Розвінчаних міфів» ми вже аналізували відповіді депутата Суслової, яка закидає Чижикову «умисну здачу» загарбникам торгових палат Криму та Севастополя. А ще й «розкрадання» керівництвом Палати податків в 32 млн. гривень. Також ми дали, сподіваємося, влучну оцінку знущанням над працівниками ТПП та відвертому нахабному «тролінгу» з боку прокурорів, яким нічого не залишається, як виконувати накази політичних замовників-шахраїв.

До речі, до нардепа Дейдея ми ще повернемося. Та спочатку поміркуємо: чого ж варті інші «козирі» шахраїв проти керівництва найбільшого громадського об’єднання українських підприємців? Ось так, пункт за пунктом…

 

Насправді, усі звинувачення детально спростовані в офіційній заяві Торгово-промислової палати України своїм партнерам, членам організації та органам державної влади від 4 лютого 2016 року. Нам цікаво розібратися в ситуації та донести її до читачів простішою, журналістською мовою.

 

ТПП «поза державою»

Деякі нардепи стверджують, мовляв, Торгово-промислова палата цілком та кожен з її регіональних осередків ніяк не контролюються державою. На думку цих народних обранців ТПП — якась «закрита, замкнена на собі структура». Саме тому, на думку цих законотворців «не варто дивуватися, що там на повну зловживають ресурсами та коштами організації».

Схаменіться, люди добрі, а що таке взагалі Торгово-промислова палата? Це, передусім, громадська організація. ТПП – це громадське об’єднання українських бізнесменів, підприємців. За законами нашої держави, державні інституції аж ніяк не мають права втручатися в діяльність громадських організацій! Так заведено в усьому цивілізованому світі. Бізнесмени цивілізованих країн вирішують свої питання без втручання держави. Звичайно, вони співпрацюють з профільними відомствами від держави. Але ж співпрацюють, а не залежать від них! І не зобов’язані виконувати ніякі вказівки від держави. Торгово-промислові палати не є частиною державних інститутів. Саме в цьому сенс в їхньому існуванні.

До речі, в світовій юридичній практиці чітко прописано, що може називатися торгово-промисловою палатою, а що має бути підпорядковано державі. І ніде торгово-промислові палати, як громадські об’єднання підприємців, державі не підпорядковані. Це відображено в безлічі міжнародних договорів. І якщо нашим депутатам закортить змінити статус української ТПП на рівні законодавства, це не призведе до контролю Палати з боку чиновників. Це лише свідчитиме про відсутність демократії, погіршить інвестиційну привабливість нашої держави й ускладнить наш шлях до Європейського співтовариства.

І де ж, до речі, докази, що в ТПП зловживають ресурсами й коштами? Окрім голослівних закидів в цьому?

 

«Хабарі» за «форс-мажори» в зоні АТО

Це один з найпоширеніших «козирів» прихильників «реорганізації» ТПП України. Нібито, керівництво Палати вимагає хабарі з підприємців, які працюють в зоні АТО. Працюють вони, звичайно, в форс-мажорних обставинах. І от, мовляв, кляті бюрократи з керівництва ТПП, що окопалися в зручних м’яких кріслах, вимагають хабарі в підприємців, якщо ті мають бажання засвідчити оці форс-мажорні обставини. І не видають їх тим бізнесменам, які не дають хабарі. Від цього нібито найбільше потерпають представники малого бізнесу, які працюють під кулями донецьких бойовиків..

Тут слід згадати, що всі українські структури, в тому числі й громадські організації, зобов’язані виконувати Закони України. В даному випадку – Закону «Про торгово-промислові палати в Україні». А там чорним по білому написано, що ТПП України й регіональні палати безкоштовно видають засвідчення форс-мажорних обставин підприємцям.

За період з 1 липня 2014 року до 1 січня 2016 року Торгово-промислова палата України видала майже 6 тисяч сертифікатів засвідчення форс-мажорних обставин. Скарг практично немає, а ті, що були — вчасно й об’єктивно розібрані. Усі обставини форс-мажорів детально вивчає навіть не керівництво ТПП, а 30 висококваліфікованих експертів-економістів, які і приймають колегіальні рішення. Керівництво Палати не має змоги втручатися в цей процес.

Так, були випадки, коли експерти відмовляли у видачі сертифікату. Але такі випадки – одиничні. Буває, що не оформлені належним чином документи, а іноді — немає підстав для засвідчення форс-мажору. Думаєте немає шахраїв, які намагаються спекулювати на проблемах донеччан та луганчан?

 

Чижиков – ставленик режиму Януковича

Один з популістських «ура-патріотичних» цинічних закидів рейдерів. Відверта дурість та брехня. Особливо в частині «спільного бізнесу» з екс-генпрокурором Пшонкою чи навіть з екс-президентом Януковичем. Доказів – абсолютний нуль. Єдина велика провина Геннадія Чижикова — що він з Донбасу й працював в торгово-промисловій палаті за часів Януковича. Але ж наш сьогоднішній Президент посідав місце міністра економіки за «кривавого» режиму Януковича… То й він тоді ворог українського народу?

Близько 20 років віддав Геннадій Чижиков системі Торгово-промислової палати України. Так, починав в Донецькій регіональній палаті, де ще до нього багато років працювала дружина Віктора Пшонки — Ольга. Та й Пшонка тоді ще не був генпрокурором, а став ним лише згодом. Та й дружина його, за словами колег, ніколи не використовувала Донецьку ТПП для вирішення якихось особистих питань.

Крім всього, Торгово-промислова палата України має багаторічні демократичні традиції. На посаду голови ТПП обирають не популістів, чи ставлеників влади, а досвідчених керівників регіональних палат, заслужених економістів. І в 2015 році Геннадій Чижиков був знов одностайно обраний на голову ТПП на її загальних зборах. Довіру йому висловили сотні українських підприємців, членів Палати.

Ніякого спільного бізнесу Чижикова з Пшонкою чи іншими людьми Януковича ніхто так і не знайшов, хоча недоброзичливці вже два роки шукають подібний компромат.

 

«Візи» для сепаратистів від Почесного консула Франції

Зі закиди особливо абсурдні й нахабні! Начебто, Геннадій Чижиков на повну користується своїм становищем Почесного консула Франції. Й робить, негідник, візи в Європу для представників терористичних «ДНР» та «ЛНР».

Такі «сенсації» навіть коментувати важко. Де це записано, що почесний консул Франції має право видавати візи чи якось сприяти цьому? І де в Донецьку консульство Франції?

Між тим, Франція-то якраз високо оцінила діяльність Геннадія Чижикова. Але не в частині експорту бойовиків, а в галузі налагодження взаємовигідних зв’язків між українськими і французькими підприємцями. Й у 2015 році голова ТПП України отримав з рук Президента Франції за це високу нагороду.

 

«Це не повний список «гріхів», які приписують ТПП України та його керівництву, ‑ говориться в заяві прес-служби ТПП. – Проте ми завжди готові відкрито надавати будь-яку інформацію і пояснення всім членам та партнерам Торгово-промислової палати України, які щиро бажають розібратися в ситуації щодо будь-яких закидів зловмисників».

 

Як патріот Дейдей з «ворогами Майдану» воює

Між тим, цілеспрямовану інформаційну атаку проти керівництва ТПП в самій Палаті розцінюють, як відчайдушну спробу рейдерського захоплення Палати й встановлення контролю над десятками найуспішніших українських підприємств. Два роки поспіль знаряддями найгучнішого вітчизняного прикладу рейдерства виступають кілька народних обранців на чолі з яскравою популісткою Олександрою Кужель.

Окрім неї, в заяві прес-служби ТПП названа ще й відома нам Ірина Суслова. Саме ці дві особи є безперебійним джерелом заяв про неіснуючі злочини в найрізноманітніші правоохоронні органи – прокуратуру, СБУ, міліцію, Державну фіскальну службу… Саме з їхньої подачі правоохоронці, які змушені грати ганебну роль «тролів», виконуючи рейдерське замовлення, не дають спокійно жити й працювати десяткам чесних працівників Палати.

До цієї безславної когорти народних обранців долучився ще й Євген Дейдей з «Народного фронту», професійний військовий, учасник АТО. Ми наївно думали, що до Дейдея вже немає підстав повертатися. Бо виправдався перед журналістами нардеп-військовий щодо брифінгу у ВР напередодні Нового року. Мовляв, я просто колегу Суслову підтримав! А так це не моя тема, я армією займаюся!

Аж ні! Як розцінити той факт, що буквально днями той же Дейдей знов звинуватив керівництво ТПП у сепаратизмі, зраді Батьківщині та й в усіх смертних гріхах?!

«Рейдерське захоплення ТПП?! – обурюється Євген Дейдей на своїй сторінці у «Фейсбуці», ‑ Відверто кажучи, повна нісенітниця. Як таке можуть казати люди, які не так давно діяли разом з представниками ворожого режиму Януковича. Навіть більш того, були невід’ємною частиною збудованого ним злочинного механізму. Виявляється, що поплічники Пшонки та глашатаї «російської великої ідеї» сьогодні де-факто хочуть загубити все те, за що ціною крові боролися наші патріоти? Виходить, що вони знову намагаються захопити кермо влади в свої руки, постійно зраджуючи великий Український Народ, намагаючись перекреслити його здобутки й стерти на пил усі надії…»

Особисто мені це нагадує палкі промови героя вже призабутого, хрестоматійного в радянській школі роману «Бур’ян» Андрія Головка Корнія Матюхи. В людей старшого віку закарбувалося в пам’яті, як отой сільський партійний бюрократ, а насправді звичайний бандит, проте учасник громадянської війни, любив патетично вигукувати: «А й за що боролися ми тоді?!»

Той самий Дейдей у складі ще 17 нардепів, поплічників справжніх рейдерів, звертався до Державної фіскальної служби, звинувативши керівництво ТПП в розтраті грошей Кримської ТПП на суму понад 10 млн. грн., несплаті мільйонних податків, хабарів за форс-мажори… Тобто в усій тій брехні, про яку йшлося вище.

А далі… «Якщо ти невинний, і звинувачення безпідставні, доведи це, ‑ пише Дейдей. – Потрібні факти. А не порожня публічна риторика. У протилежному випадку виникає питання: за що склали голови учасники Майдану? Що відстоюють наші бійці шляхом поневірянь і загроз їхнім життям на Сході України? Що очікує на нашу країну в майбутньому, якщо через два роки ми знов повинні протистояти нападам поплічників влади Януковича?»

По-перше, пане Дейдей, Ви, мабуть, ніколи не чули про презумпцію невинуватості. Почитайте Конституцію України. А, по-друге, то це таки не ваша тема, пане Євгене? І це на вас, патріотів України, нападають кляті поплічники влади Януковича, а не новітні олігархи в особі одеського рейдера Олександра Дубового замовляють вам напади на невинних чесних людей, які створюють робочі місця та розвивають економіку України в такий скрутний час війни на Сході? Чи не вони, оці справжні рейдери з оточення Дубового замовили вам нечуваний правоохоронний «тролінг» й знущання над невинними працівниками ТПП України?

Де докази? Шукайте, кому вигідно. Звертаємо увагу, що, незважаючи на міліцейські обшуки, нескінченні прокурорські виклики на допити, «шмон» в квартирах Геннадія Чижикова та його заступника Михайла Непрана, жодній особі в ТПП так і не вдалося за два роки пред’явити жодного звинувачення.

І якщо вже й загинули марно герої Небесної Сотні, то тільки тому, що в оновленій Україні все ще керують рейдери-олігархи, мріючи встановити контроль над найкращими українськими підприємствами та перетворити поважну громадську організацію на знаряддя вирішення власних комерційних та партійних інтересів.

P.S. Наші наступні публікації буде присвячено подіям лютого поточного року – коли явно замовний правоохоронний тиск на працівників Торгово-промислової палати України активізувався з особливим цинізмом.

Георгій КАРПОВ.