Як журналіст до «податкових пацюків» ходив, або Чому стає шкода працівників податкової міліції

13

Нарешті, протестна акція чесних українських підприємців «Геть податкових пацюків!» за скасування інституту податкової міліції наближається до логічного завершення. На сьогоднішній день вже подано офіційне колективне звернення підприємців малого і середнього бізнесу, членів Торгово-промислової палати України до всіх найвищих керівників держави. Нагадаємо, оскільки податкова міліція стала чи не основним знаряддям в рейдерському захопленні ТППУ, українські підприємці вимагають від представників держави негайного та повного скасування цього фіскального інституту. Наразі вони чекають відповіді від Президента, Голови Верховної Ради, Прем’єр-міністра та інших очільників України.

А ми, у свою чергу, все ж вирішили пробити «кам’яний мур» мовчання самих податківців і хоча б в самому загальному вигляді почути їхню думку про акцію та позицію підприємців. І от що з того вийшло.

 З самого початку акції я намагався пробитися до начальника податкової міліції Шевченківського району. Адже саме від «податкових пацюків» цього району найбільше потерпають столичні бізнесмени: від їхніх численних замовних кримінальних справ, обшуків, допитів, вилучень документів та оргтехніки. Кримінальні справи, за відсутністю складу злочину, благополучно закриваються. Та знов і знов шлють свої брехливі пасквілі нардепи, що працюють на рейдера Дубового. І знов «податкові пацюки» змушені поновлювати отой брехливий кримінал…

До речі, я вже описував в своєму матеріалі, як пробивався до того начальника шевченківських податківців. Це було під час однієї з попередніх акцій київських підприємців. Тоді, як пам’ятаєте, черговий податкової міліції, поспілкувавшись з керівництвом, відправив мене до прес-служби Управління податкової міліції Києва. Під час акцій в податкових щільно зачиняють двері паркану й туди ніхто не може потрапити, в тому числі й журналісти й будь-які інші представники громадськості.

Отже, я завітав до шевченківських «податкових пацюків» у звичайний день, коли акції не було. І що гадаєте, потрапив? Та аж ніяк! Знов, чергові переговорили з керівництвом та будь-ласка, до прес-служби…

А в прес-службі Управління податкової міліції м. Києва сталася й взагалі напрочуд дивна розмова з її начальником:

 • Я вас проведу по всіх кабінетах, до будь-якого районного начальника податкової міліції, до будь-якого начальника міського управління, ‑ розпинався перед журналістом керівник прес-служби. Тільки ви повинні написати запит. Розумієте, голова Державної фіскальної служби Роман Насіров ( на рівні країни) позвільняв з роботи багатьох наших працівників за те, що вони давали інтерв’ю журналістам та організовували зустрічі з начальниками без запитів. Як сокирою порубав… У нас зовсім мало людей залишилося. Отже, пишіть запит…

Та й це ще не все, виявилося. Почувши, що я з приводу акції підприємців-членів Торгово-промислової палати, керівникові журналістів податківців закортіло ще й якогось там папірця… від Торгово-промислової палати.

Як на мене, більшого знущання над громадськістю, над представниками мас-медіа важко собі уявити. Чи не записано в українських законах про пресу, що журналіст має право відвідувати державні органи влади, органи місцевого і регіонального самоврядування, а також підприємства, установи і організації та бути прийнятим їх посадовими особами? Записано!

А в реальному житті в нормальній європейській країні це означає ось що. Журналіст має право прийти без усілякого попередження до будь-якої посадової особи. Як в тієї особи відвідувачі, просто чемно зачекати в коридорі. А потім увійти до кабінету й задати будь-які питання, використавши при цьому усі наявні засоби запису: диктофони, відеокамеру тощо. Ось так воно повинно бути в демократичному суспільстві!

Натомість українські чинуші звикли козиряти якимись своїми «внутрішніми» інструкціями, які, виявляється, вищі за закони держави. Особливо у разі, як вони чудово знають, що до них прийшли представники громадськості. Як на мене, то якби був народним депутатом, запропонував би законопроект про суворе покарання і штрафи отаких прихильників внутрішніх інструкцій. Хіба не зрозуміло, що громадськість лише тоді плідно контролюватиме чиновників, коли їй буде, м’яко кажучи, наплювати на «внутрішні» чиновницькі інструкції, а держава цьому сприятиме?

Як би там не було, а, зрештою, за непробивний мур Шевченківської податкової мені допомогла пробитися одна із звичайних інспекторів Державної податкової інспекції Шевченківського району. Хто не розуміється в чиновницьких хитросплетіннях, пояснимо: податкова міліція («податкові пацюки») – то структурний підрозділ податкової інспекції. А наші підприємці й не думають виступати за скасування інспекції, бо ті ж і нараховують податки, без яких жити не можна. А от міліцію в складі ДФС, як паразитичний орган, що став знаряддям рейдерського захоплення ТППУ слід ліквідувати негайно!

І от я вже в шевченківській податковій. Поки очікую на інспектора, що повинна завести мене до начальника, роздивляюся стенди. З великого екрана телевізора ллються солодкі розповіді про «доблесні подвиги» податкових міліціянтів усієї України. Мовляв, які вони гарні, як вони «прищучують» нечесних бізнесменів, як вилучають їхнє майно, як повертають в казну сотні тисяч «вкрадених» грошей… Та знаємо вже, які то вони гарні, як відпрацьовують замовний, безпідставний кримінал!

Далі читаю стенди, й поволі мене розбирає сміх. Ну, як кажуть, судіть самі:

«Шановні громадяни! – промовляє один з стендів. – У випадку неправомірних дій або бездіяльності працівників органів ДПС (державної податкової служби) звертайтеся за телефоном «Пульсу податкової» (044)284-00-07».

 Та це ж треба! «Податкові пацюки», оті самі працівники органів ДПС тільки те й роблять, що своїми неправомірними діями не дають нормально працювати українським підприємцям!

Аж ще:

«Номер телефону «гарячої лінії» прокуратури м. Києва (044)524-84-42, за яким можна телефонувати у робочі дні з 9 до 18 години і повідомляти про порушення прав фізичних осіб-підприємців та господарюючих суб’єктів, незаконне втручання в їх господарську діяльність з боку державних органів контролю та правоохоронних органів».

Ну, не смішно хіба? Та кому вже не відомо, що саме прокуратура міста Києва у тісній зв’язці з податківцями шиє замовні кримінальні справи підприємцям? І разом з ними влаштовує обшуки, допити, вилучає оргатехніку та документи? І влаштовує «шмон» в квартирах керівників ТППУ?

Але нарешті я таки в кабінеті першого заступника начальника Державної податкової інспекції у Шевченківському районі, а за сумісництвом начальника податкової міліції району Дениса Жемчужного. А перед цим – ну, аякже, режимний об’єкт! – влаштували повний «шмон» журналістові. Диктофоном користуватися – зась! Фото та відеокамерою – теж, відібрали геть усе! Ні сфотографувати начальника, ні записати його відповіді. Та, власне, й записувати було, як виявляється, нічого. Ось наша «розмова»:

 • Денисе Леонідовичу, як ви ставитеся до акції протесту київських підприємців за повне скасування податкової міліції в Україні?
 • Як керівник податкової міліції Шевченківського району, не уповноважений відповідати на політичні питання.
 • А чому, дозвольте спитати, чиниться, отакий шалений тиск на підприємців, чому податкова цькує їх криміналом, допитами, обшуками?
 • Наскільки мені відомо, тиск на членів ТППУ не здійснюється. А останні слідчі дії за участю співробітників ТППУ проводилися в березні 2016 року. (Ой, як давно! Й тиск «не здійснюється! – авт.)
 • Денисе Леонідовичу, чи відомо вам, що податківцям доводиться виконувати звичайнісіньке рейдерське замовлення, що народні депутати з подачі рейдера Дубового надсилають вам свої брехливі запити, що ви змушені за вдсутності складу злочину закривати їх, а замовлення триває, й ви кримінал знов поновлюєте? Вам приємно бути маріонетками?
 • Я не уповноважений відповідати на це питання.
 • А як вам таке: от вкрала людина 100 тисяч гривень, а за законом за несплачені податки має невеличкий штраф сплатити. Ну, й сплатить гривень 350. То які ж це надходження до бюджету? А вашим працівникам й зарплату платять, й втрати на кабінети, техніку, он які видатки з бюджету. То хіба не праві підприємці, що податкова міліція фактично лише проїдає бюджет?
 • Не уповноважений відповідати.
 • А те, що тим самим, що й податкова в системі ДФС, аж п’ять структур в системі МВС займаються?
 • Не уповноважений…
 • Як ви ставитеся до самої ідеї підприємців скасувати податкову міліцію, як непотрібну й шкідливу структуру?
 • Ну, а ви що, хочете прибрати відповідну статтю Кримінально-процесуального кодексу, яка регулює діяльність податкової міліції?

 На прощання мені пан Жемчужний просто повідомив, що от якби ми з вами добрими знайомими були, я б знайшов аргументи з багатьох питань. Але ж ви до мене як журналіст прийшли… Як кажуть, без коментарів.

І вже потім, після зустрічі, на вулиці чесна інспектор податкової мені висловила своє бачення того, що відбулося. Вони залякані повальною люстрацією. В їхніх очах вже нічого не залишилося окрім жаху. В самій Державній фіскальній службі України, виявляється десятки працівників звільнені з роботи, бо працювали за попередню владу. І ходять же бідолашні на роботу безкоштовно в надії, що їх «пробачать».

І мені стало шкода навіть оцих «податкових пацюків». Як казав Верещагін з «Білого сонця пустелі», «за державу обидно». Нинішня «післямайданна» влада не до Європи йде, а руйнує все, що можна. Зносить пам’ятники, перейменовує міста та вулиці. Нещадно цькує опозицію. В парламенті – жодної лівої опозиційної партії.

І повальна люстрація: людей викидають на вулицю лише за те, що працювали за «кривавого режиму» Януковича. Та ж хіба лише фіскалів скорочують? От повідомлення преси: в Україні планується люструвати ще 1800 суддів. Ціни на продукти та комуналку такі, що простим людям не витягти. Злочинність зашкалює. Розруха й безлад в головах правителів. Й усе на війну списати можна…

Щоправда, ще з останніх повідомлень. Голова ДФС Роман Насіров вже проти подальших скорочень фіскалів, особливо тих, хто на митниці працює. Аякже, доскорочувалися!

Як не схаменуться правителі, українці, що прокинуться колись з думкою, кого вони обрали, на третьому Майдані таки повісять «люстраторів» догори ногами.

P.S. А тим часом, нагадаємо, колективне звернення підприємців до всіх очільників держави вже в адресатів. Чекають на відповіді. Їхня вимога чітка: скасувати податкову міліцію зараз, не чекаючи кінця року, як запланувала влада. Інакше – ті ж самі цькування, кримінал, обшуки ще понад півроку. І підприємці сповнені рішучості не допусти такого. А наші матеріали триватимуть.