Розвінчані міфи, або Чим не догодила Торгово-промислова палата України новітнім рейдерам

Цілеспрямована інформаційна атака проти Торгово-промислової палати України триває. Рейдери все ніяк не вгамуються. В минулому нашому матеріалі «Дейдей-юре» ми розповіли про трихвилинний брифінг у Верховній Раді народних обранців Ірини Суслової та Євгена Дейдея напередодні Нового року. Пам’ятаєте, як герой АТО Євген Дейдей огульно, без жодних доказів, обізвав керівництво найбільшої громадської організації українських підприємців «покидьками»? І як з його вуст злетіли відверті погрози щодо застосування «методів» проти «зрадників» України, які «не кожному сподобаються?» І як у відповіді на наш запит, вустами прес-секретаря Дейдея, раптом з’ясувалося, що то взагалі не його тема. Мовляв, плече колезі Сусловій підставляв. Тут, як кажуть, без коментарів.

І ось ми нарешті отримали відповідь на журналістський запит юної депутатки Суслової. Головним нашим питанням було: які в пані Ірини є доведені, задокументовані і неспростовні докази злочинів, що, на її думку, процвітають в стінах ТППУ?

 

Допоможіть мені, пресо, злочинців знайти!

Віддамо належне, Ірина Суслова подякувала нам за звернення. А ось, по суті… Мовляв факти протиправної діяльності ТППУ і безпосередньо Геннадія Чижикова активно розслідують усі правоохоронні органи, разом узяті. А саме – займається «сепаратистом» Чижиковим СБУ, прокуратура, міліція, Державна фіскальна служба… Про весь цей кримінал ви, шановний журналісте, довідаєтеся, як почитаєте копії моїх депутатських звернень до правоохоронців та їхніх відповідей. Один кримінал, мовляв, відкрила Служба безпеки в листопаді 2014 року внаслідок загрози з боку Чижикова національній безпеці держави. В березні 2015-го «негідником» Чижиковим упритул зайнялася міліція. І у вересні 2015 року проти нього ж відкрила аж дві справи Державна фіскальна служба України. Адже, Чижиков не лише працює на російського агресора, а й ТППУ під його чутливим керівництвом не додала державі понад 32 млн. грн.! Зараз, мовляв, усі кримінальні справи зведені в одну, й фігурант там один – ворог українського народу Чижиков. Хіба ж таке терпітимуть патріоти України?! Лише завдяки нам, депутатам, відкриті оті справи, наголошує Суслова.

Та це ще не все. За словами (і документами!) Суслової, вона й самого Чижикова не обійшла увагою. Ну, от як кортить нардепу, щоб голова Палати особисто розповів їй про діяльність ТППУ. А головним чином, ‑ чи обіймає якісь посади в ній Олена Пшонка, дружина екс-генпрокурора Віктора Пшонки?

І як же обурило нашу молоду депутатку, що Чижиков чемно, проте твердо, відмовив їй у наданні такої інформації. Це протиправно, адже я звернулася як народний депутат! Та ні, заявили в Палаті, ви трошки призабулися, що ТППУ – це недержавна громадська організація. А держава, за законами України, аж ніяк не має права втручатися в справи громадськості. І так не лише в Україні, а й в усьому цивілізованому світі діється.

Ну, а щодо звернень Суслової до правоохоронців, то нам депутат надіслала лише відповідь СБУ. В ній просто депутату повідомили, що її звернення за підслідністю направили до прокуратури. Ось нехай там і відповідають!

А й справді, що правоохоронцям відповісти депутатові? Коли два роки поспіль найкращі(!) слідчі усіх правоохоронних органів, у найзапекліший час війни на Сході, вивчали бухгалтерію ТППУ та нещадно трусили працівників Плати та її регіональних відділень?? Замість того, щоб знешкоджувати терористів та шпигунів, справжніх ворогів української держави? І повний грець вийшов. Жодний факт не підтвердився. Нікому не пред’явлено жодного звинувачення!

А щодо самих звинувачень, то нічого нового пані Суслова не вигадала, окрім старих побрехеньок. Усі вони, до речі, з тріском зняті, по пунктах, офіційною заявою прес-служби ТППУ від 4 лютого 2016 року.

А тепер про найцікавіше з відповіді Суслової авторові цих рядків. Якщо в вас, шановний журналісте, є підтверджені відомості та факти щодо конфлікту довкола Торгово-промислової палати України, то повідомте мені. І я все зроблю, щоб покарати винних за українськими законами! А як же, пані Ірино, от і повідомляємо цією статтею. От тільки кого винних ви на увазі мали?

Прокоментувати війну новітніх рейдерів проти найповажнішого громадського об’єднання українських бізнесменів ми попросили незалежного юриста. Назвемо його паном Дмитром.

 

Про ТППУ у Криму

— Пане Дмитре, одним за найпоширеніших звинувачень керівництва Торгово-промислової палати з боку низки нардепів є те, що Геннадій Чижиков нібито навмисно не ліквідував ТПП Криму та Севастопольську ТПП. І після анексії півострова вони запрацювали на агресора… Окрім того, ТППУ закидають, що її керівництво навмисно не вивезло з Криму печатки, гроші та інші матеріальні активи під час анексії. Й усе це, так би мовити, дісталося РФ….

— Сьогодні в Україні печатка – це усього лише рудимент старої епохи без жодного практичного значення, ‑ наголошує юрист. – Без усілякої реєєстрації та дозволів міліції її будь-хто може зробити! Це ж смішно – їхати керівникові ТППУ в Крим, щоб забрати шматок пластику. Його ж все одно тут же зроблять. Тому звинувачувати Палату в цьому – це все одно, що звинуватити когось, що не забрав склянку води, яку наповнили з кримського водоспаду.

А взагалі, популісти-спекулянти дуже вдало користуються необізнаністю українців щодо структури Торгово-промислової палати. С справа в тому, що центральна Палата не є засновником регіональних палат. Будь-яка регіональна палата – це повністю самостійна й окрема структура, не залежна від ТПП України, розташованої в Києві. Відповідно, ТППУ не має аж ніякого, ні технічного, ні адміністративного, ні якогось іншого впливу на ту ж саму Кримську ТПП. Немає й ніяких з ними договорних зобов’язань. Тобто, ТППУ повністю позбавлена будь-яких важелів впливу чи тиску на кримчан. І якщо повністю незалежні, сторонні юридичні особи – Кримська ТПП та ТПП міста Севастополя ‑ вирішили на зборах перейти до російської ТПП, то чим цьому може завадити Чижиков з Києва? Хіба лише зателефонувати й дорікнути, ви, хлопці, не праві..

А між тим, подивіться, когось засудили, що залишили в Криму військове майно, державні підприємства, що в сейфах Нацбанку на півострові залишилися мільярди гривень? А, на відміну від структури громадських об’єднань підприємців, підрозділи армії та Нацбанку – в прямому підпорядкуванні Києву. Але ж за це ніхто не відповів. Зате звинувачують Чижикова, який аж ніяк не міг вплинути на своїх кримських колег. Чи це не доказ нахабної, цинічної, цілеспрямованої атаки на Торгово-промислову палату України?

—Особливо панові Чижикову дістається на горіхи, що ота Кримська ТПП, яку він буцімто не закрив, все ще видає сертифікати походження товарів з України. І, мовляв, Росія таким чином продає українські товари в Європі. Отак, завдяки Чижикову, ми годуємо економіку агресора…

— У тому-то й справа, що останні сертифікати походження товарів центральна ТПП передала в Крим у лютому позаминулого, 2014 року, коли ні про яку анексію ще й не йшлося! – повідомляє Дмитро. – Що ж відбулося надалі? Не виключено, що якісь зловмисники хоч з України, хоч з Криму надрукували бланки цих сертифікатів на доступній практично будь-кому цифровій техніці. Й ліплять їх на кримські товари! Але ж це звичайний кримінал, яке до цього відношення має керівництво ТППУ? І, до речі, Торгово-промислова палата України офіційно повідомила усі іноземні посольства, що жоден з спеціалістів, чиї підписи можуть стояти на сертифікатах походження товару, в Криму більше не працюють! Отже, їхні підписи недійсні, це звичайна кримінальна підробка!

 

«П’ята колона» Торгово-промислової палати

— Дмитре, від «зради» батьківщині рейдери перейшли до економічних звинувачень. Нібито, ТППУ України не сплатила» і «привласнила» понад 32 млн. гривень податків, які призначалися до держбюджету. Звідки узялися такі цифри?

— Про це розповім докладніше. На жаль, в надрах Торгово-промислової палати завелася своя «п’ята колона» зрадників. Йдеться про колишнього віце-президента Палати Олену Подолєву, її чоловіка, в минулому відомого дипломата Ігоря Подолєва та екс-голову ревізійної комісії ТППУ Анатолія Мазаракі. Чета Подолєвих все життя працювала в системі ТПП, мала підприємства. Олена та Ігор почергово були ректорами Міжнародної академії фінансів та інвестицій (МАФІ), престижного учбового закладу, дочірнього підприємства Палати. Зрозуміло, що через них пливли усі фінансові потоки Академії. Ну, як тут не втриматися від зловживань?

І от, на жаль, в певний час аудитори таки спіймали цих високопосадовців на розтраті майна та грошей. Багато коштів було списано на те, чого… не було. Наприклад, Подолєв стверджував, що їздив до закордонного університету. Витратив на це 3 тисячі євро. Але потім з’ясувалося, що нікуди він не їздив, ніякого договору а гроші-то були списані! Тобто, це банальне розкрадання коштів МАФІ.

В результаті чету Подолєвих в травні минулого року просто вигнали з системи ТППУ. Зрозумівши своє становище, вони й домовилися з паном Анатолієм Мазаракі про співпрацю. Мазаракі як голова ревізійної комісії, теж мав увесь доступ до документів. І перекрутивши факти, в дусі найкращих сталінських часів почав «інформувати» податківців, що, мовляв, ТППУ не платить податки!

Ось так внутрішнє зрадництво й привело у справу проти Палати різноманітні податкові органи. Брехали зрадники правоохоронцям й щодо Криму. За 20 років в них чимало таки накопичилося брехливої інформації.

— Але ж звідки вони узяли суму в понад 32 млн. гривень?

— А ось звідки. В 2006 році Торгово-промислова палата мала намір передати своєму учбовому закладу – МАФІ – частину свої приміщень у власність. Бо ці приміщення були необхідні для отримання ліцензії на право займатися навчальною діяльністю. Було складено відповідного протоколу. Завдяки йому ректор Академії Подолєв й отримав врешті-решт ліцензію. От тільки протокол так і залишився протоколом. Отримавши ліцензію, керівництво МАФІ документи так і не оформило, просто протягнувши час. Воно ж більше йому не було потрібне! Тобто, це дуже важливо(!) передача приміщення у власність з ТППУ до МАФІ так і не відбулася!

А що ж далі? Певного часу аудитори закинули бухгалтерії МАФІ, що вони незаконно нараховують амортизацію на приміщення, таким чином зменшуючи податки. Але виявилося, що це просто бухгалтерська помилка. Адже про які приміщення йшлося, коли юридично вони не були у власності МАФІ? Передача-то власності від ТПП до МАФІ не відбулася! І помилку виправили. МАФІ перестало враховувати ці приміщення, а ТППУ взяла їх собі на баланс, оскільки це й залишилися юридично її приміщення. До речі, податки МАФІ з приводу амортизації сплатила.

І ось тут в дію вступив пан Мазаракі. Він задурив голову податківцям, мовляв, що приміщення ТППУ передало у власність МАФІ, що власником приміщення є Академія. Звичайно ж, податківці зажадали податків.

Але брехня Мазаракі не пройшла. Адмінсуд визнав вимоги податкової незаконними, встановивши, що не було передачі права власності! Ось вам і перші 8 млн. гривень, які сьогодні популісти закидають Торгово-промисловій палаті.

А далі почали відбуватися вже й зовсім дивні речі, які нагадують державний рекет. Вже після (!) рішення суду податкова інспекція влаштовує планову перевірку Торгово-промислової палати. Складає брехливий акт, що нібито ТПП безкоштовно отримала від МАФІ приміщення! Яке й так належало Палаті! Ось і ще 8 млн. гривень, вже 16.

ТПП тоді звертається в адмінсуд Києва й отримує кінцеве рішення на свою користь – ніяких цих податків Палата платити не повинна. Рішення суду вступило в силу.

Та тут випливає останній «козир», цього разу – податкової міліції. Мовляв Міжнародний комерційний арбітражний суд (МКАС, структура ТППУ) не платить арбітражних зборів ПДВ. Але ж, дозвольте, панове, планова перевірка ТППУ з боку податкової інспекції цього не встановила! Виявилося, що якийсь ескперт податкової з глибинки безпідставно звинуватив МКАС в несплаті ПДВ., звинуватив в тому, в чому немає жодних офіційних претензій з боку податкової інспекції. Тим не менш цього виявилося досить, щоб в податковій міліції завели кримінал й почали трусити працівників Палати. Нонсенс, чи не правда? Ще заспокоюють працівників, ми ж вас не звинувачуємо, ми перевіряємо… А це ще 15 млн. гривень. Ось вам і понад 32 млн, в присвоєнні яких депутати-популісти, що працюють на рейдерів, звинувачують Чижикова.

 

Кримінальна «реінкарнація», або правоохоронний троллінг

Ще багато чого цікавого розповів мені незалежний юрист, аналізуючи відповіді депутатки Суслової. От, наприклад, у відповідь на запит Суслової в СБУ, остання пише, що за підслідністю направляє кримінал до прокуратури. А це якраз пресловута справа про підробку бухгалтерських документів, яка розсипалася немов картковий будиночок. Нагадаємо, це та справа, де замість підробки після перевірки з’ясувалося звичайне виправлення бухгалтерської помилки!

Та якби пані Суслова відкрила КПК України, то довідалася б, що СБУ в нас не бухгалтерією займається. А набагато важливішими справами – державним зрадництвом, шпигунством та тероризмом. Але депутатам на кшталт Кужель чи Суслової півроку найкращі слідчі Служби Безпеки з Володимирської замість того, щоб шукати зрадників чи терористів вивчали бухгалтерію Торгово-промислової палати. І робили це в найгарячіший час АТО! До речі, Дмитро, який знайомий з адвокатом ТППУ розповідає, як той прямо на допитах соромив слідчих: «Хлопці, вам не соромно? Ви найкращі слідчі Служби Безпеки? На Сході гинуть наші хлопці, в Києві повно шпигунів.. А вам депутати, що на рейдерів працюють, дали завдання бухгалтерію вираховувати?»

А між тим цькування керівництва ТППУ і рядових працівників Палати триває. Справа з приводу підробки бухгалтерії, що луснула, у прокуратурі дивним чином «реінкарнувала» ще й у справу про печатки ТПП в Криму. Про 10 мільйонів гривень в кримських сейфах, які Чижиков, негідник, мовляв, не вивіз! Справи об’єднали в одну. А що ж поробиш, коли з бухгалтерією грець вийшов (з квітня 2015 року по січень 2016-го), так нумо закрутимо про Крим!

І у всіх відповідях правоохоронців Сусловій на її обурливі депутатські «наклепи» сказано: є кримінальні справи, цілих три, розслідуємо! Але.. жодного конкретного звинувачення конкретній людині!

Проте рейдерське замовлення Торгово-промислової палати триває. А в такому випадку правоохоронцям нічого не залишається, як зайнятися звичайним троллінгом, цькуванням «замовлених». З точки зору вже відомих громадськості замовників (одеський рейдер Дубовий со товариші) Чижиков донецький, не їхня людина! От і днями правоохоронці «порадували» працівників Палати 16-ма повістками! Нічого не знаходять, сердешні, а закрити справу не дано, замовлення, керівництво не дасть. От і викликають слідчі повістками секретарок, бухгалтерів. Від більш обізнаних співробітників Палати отримують вичерпні відповіді. А після знов повістки тим же самим людям.

Це і є страшна схема «ментівського» троллінгу, яку так і не зміг здолати Майдан. І зрозуміло чому. Тому що на зміну рейдерам Януковича прийшли такі ж самі олігархи і рейдери, тільки з протилежним політичним пір’ям.

А наші полісмени, як і раніше, згодні бути тролями. Це було б смішно, якби не ліцензія на позбавлення волі і навіть вбивство. Це колапс правоохоронної системи. Наші правоохоронці відшукали тих, хто їх утримує. Готові їм служити вірою й правдою.

Тільки цей хтось аж зовсім не народ України.

Тільки члени Торгово-промислової палати не бояться троллів та їхніх хазяїв. І все частіше виграють суди, влаштовують могутні акції протесту під прокуратурою. Вони чітко знають свою силу. Адже, як із-за тотальної корупції і рейдерства Україні не бачити чергового траншу МВФ, зляканий уряд приповзе до них. До промислової еліти нації. До тих, хто платить в бюджет і надає людям роботу.

Про інші «аргументи» проти ТПП з боку рейдерів та про останні події –  в наших наступних репортажах.

 

Георгій КАРПОВ